Ciekawostki ogrodnicze - ROD Zalesie w Pile

Przejdź do treści

Ciekawostki ogrodnicze

Galeria
Ptaki na działce
Przyjaciele (?), sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami, owadami, ale również mogą być zagrożeniem dla naszych upraw, gdy wyjadają nasiona i owoce. Mimo to, cenimy ich obecność na naszych działkach, bowiem w sposób naturalny, pomagają nam w ograniczaniu występowania szkodników roślin, takich jak pająki, dżdżownice, ślimaki.
Dla wielu działkowiczów ptaki w ogrodzie to miłe i pożądane towarzystwo. Zatem warto zastanowić się jak pomóc im przetrwać niekorzystny dla nich czas- zimę na działce.
Najprostszym sposobem jest ich dokarmianie.Wysypujemy drobno pokrojone pieczywo wprost na ziemię. Ornitolodzy jednak nie zalecają tego sposobu, bowiem  tak roszypany pokarm szybko traci swą wartość.
Warto wię, poświęcić więcej czasu i  przygotować odpowiedni pokarm do karmników. Smakołyki: ziarna zbóż i nasion zawierające dużo tłuszczu takie jak słonecznik i siemię lniane albo mieszanki dla ptaków oferowane przez sklepy zoologiczne, można wysypać drobne kawałki suchego pieczywa, płatki i kasze. Na gałązkach lub w karmnikach zawieszamy słoninę - przysmak sikorek (powinna być świeża i surowa). Ptaki nie pogardzą również wytopionym tłuszczem wymieszany z nasionami. Smakołykiem ptaków są również suszone owoce jarzębiny, głogu, rokitnika, ligustru, które czasem pozostawiamy na krzewach.
Na ich wdzięczność będziemy musieli jednak trochę poczekać, gdyż swoim śpiewem umilą nam dopiero wiosenno-letnie wieczory.

Jak zachęcić motyle do odwiedzania naszej działki?
Owady te, lubią żywe i jaskrawe kolory. Im barwniejszy jest nasz ogród, tym większe prawdopodobieństwo, że się w nim pojawią. Oprócz różnorodności kolorów, motyle lubią intensywnie pachnące byliny i krzewy, najlepiej o pojedynczych, dużych kwiatach. Rośliny te wytwarzają nektar o słodkim dla motyli smaku. Aby nasze działki odwiedzane były przez motyle sadźmy krzewy, byliny i rośliny jednoroczne, takie jak:

Królowa rabaty- lilia.
Lilie przywędrowały do Europy z Japonii i Chin. Na rabatach lilie ogrodowe są dobrymi partnerem dla wielu roślin jednorocznych i bylin. Ze względu na różnorodność w kolorystyce doskonale komponują się w sąsiedztwie: szałwi, przegorzanu, astrów i funkii. Lilie ogrodowe sadzimy na glebach bogatych w próchnicę, pulchnych i przepuszczalnych. Bowiem, rośliny te są wrażliwe na nadmiar wody w glebie.
Jak sadzić lilie?
Cebulki lilii sadzimy na głębokości równej 2,5 - 3 wysokości cebuli. Zazwyczaj będzie to na głębokości 10 - 15 cm.
Kiedy sadzić lilie?
Przy sprzyjającej pogodzie najbardziej mrozoodporne gatunki sadzi się już od marca, najczęściej jednak sadzenie lilii wiosną wykonuje się od drugiej połowy kwietnia do początku maja. Drugim możliwym terminem sadzenie lilii jesienią - od września do drugiej połowy października. Jest to ostateczny czas, gdyż cebule muszą zdążyć się ukorzenić zanim nadejdą mrozy. Lilie sadzone jesienią przykrywa się na zimę torfem lub rozdrobnione korą, a w razie silnych mrozów dodatkowo słomą lub liśćmi.

źródło: poradnikogrodniczy.pl
Wróć do spisu treści