Ochrona upraw - ROD Zalesie w Pile

Przejdź do treści

Ochrona upraw

Strefa działkowca > Porady działkowców
KOMPOST

Kompost są to odpadki przerobione przez mikroorganizmy organiczne. Wytworzona w procesie kompostowania próchnica wykazuje (w zależności od tego, co trafiło na kompostową pryzmę) znaczącą zawartość składników cennych dla roślin - azotu, potasu, fosforu i wapnia. Ten naturalny nawóz nadaje się do poprawiania jakości każdej gleby, możemy więc wykorzystać go zarówno do użyźniania rabat, jak też dodawać do podłoża przy sadzeniu drzew, krzewów, a po przesianiu przez rzadkie sito wzbogacać nim nawet ziemię do kwiatów doniczkowych.
Kompostownik- musi on mieć taką konstrukcję, by był przewiewny, a przy tym pozwalał na wygodne wymieszanie składowanych w nim resztek. Jeśli więc budujemy go samodzielnie, zadbajmy, aby jego ścianki nie były szczelne.
Kompost ma co najmniej dwie zalety, których nawozy sztuczne nie posiadają - poprawia strukturę gleby, regulując przy tym stosunki wodne.

Miejsce na działce.
Kompostownik powinien być usytuowany z tyłu działki, by nie szpecił ogrodu. Jeśli sama działka i znajdujący się na niej trawnik są małe, zwykle wystarczy nieduży kompostownik z tworzywa. W większych ogrodach praktyczniejszym rozwiązaniem będzie klasyczna pryzma o szerokości 1-2 m szerokości i około 1 m wysokości.

CO WRZUCAĆ NA KOMPOST?
Wrzucać:
Z ogrodu: liście, ścinki żywopłotu, chwasty, rozdrobnione gałęzie, popiół z kominka i grilla, opadłe owoce, muł oraz glony z oczka wodnego.
Organiczne odpady domowe: obierki z owoców i warzyw, fusy z kawy i herbaty, skorupki jajek, a także niewielkie ilości niezadrukowanego papieru,

Nie wrzucać:
Z ogrodu: liści porażonych przez choroby i szkodniki (na przykład kasztanowca ze szrotówkiem) ani materiałów nieorganicznych (plastiku, szkła, metalu). Teoretycznie, przed dodaniem do kompostu resztek roślin, przy których uprawie stosowano chemiczne środki ochrony, należy poddać je wstępnemu procesowi rozkładu (przez zalanie wodą i przefermentowanie w osobnym naczyniu). W praktyce jednak mało komu chce się wykonywać tę dodatkową pracę. Pamiętajmy też, aby nie wrzucać do pryzmy kompostowej chwastów, które zdążyły zawiązać nasiona, gdyż te ostatnie mogą przetrwać i wykiełkować na nawiezionej takim humusem grządce. Chwasty, które nie zawiązały nasion, nadają się także do ściółkowania gleby pomiędzy roślinami - czyli do tworzenia tak zwanego kompostu powierzchniowego.
Organiczne odpady domowe: resztek potraw gotowanych (gniją), solonych i tłustych (spowalniają rozkład), skórek owoców cytrusowych i bananów. Te ostatnie nie rozkładają się, lecz pleśnieją i wytwarzają podobne do antybiotyków substancje szkodzące bakteriom i przeszkadzające w prawidłowej fermentacji odpadów. Do kompostowania absolutnie nie nadają się fekalia

źródło: trawarolowana.org/blog/38-kompost-na-wage-zlota
Wróć do spisu treści